Teste funcţionale la sistemul de înştiinţare – alarmare a populaţiei

Primăria Municipiului Giurgiu, prin Biroul pentru Situații de Urgență, anunță populația și instituțiile publice locale că în data de 10.04.2014, începând cu ora 9,00, se vor desfăşura activităţi pentru verificarea şi aducerea în stare de operativitate a sistemului de înştiinţare-alarmare a populației în situații de urgență.
În cadrul acestor probe se vor efectua următoarele teste:
1. Verificarea stării tehnice a centralei de alarmare montată în punctul de comandă al Primăriei;
2. Efectuarea probelor cu fiecare sirenă instalată în municipiul Giurgiu, pe cele trei tipuri de alarmă: aeriană, chimic și calamitate, pe pozițiile “manual” și “automat”.
Cetățenii municipiului sunt rugați să nu intre în panică atunci când vor auzi sirenele sau mesajele de alarmare, întrucât este vorba doar de verificarea stării tehnice a acestora.

Ultima modificare: 08.04.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul 2.600 de puieţi de salcâm vor fi plantaţi mâine, pe Canalul Plantelor