Municipalitatea a dat startul curăţeniei de primăvară

Vremea frumoasă din ultimele zile i-a determinat pe lucrătorii SC Întreţinerea Peisagistică a Spaţiilor Verzi să înceapă mai devreme curăţenia de primăvară.
În atenţia echipelor de muncitori se află parcurile, rondurile şi celelalte spaţii verzi din oraş, dar şi cimitirele. Curăţarea spaţiilor verzi de gunoaie şi resturi vegetale, toaletarea şi văruirea copacilor, săparea şi tăierea trandafirilor, precum şi plantarea de noi arbori sunt câteva din acţiunile avute în vedere anul acesta pentru curăţenia de primăvară.
Potrivit directorului SC Întreţinerea Peisagistică a Spaţiilor Verzi SA, Eugen Dumitru, pe bulevardul Nicolae Titulescu vor fi plantaţi arbori albizia, în Parcul Alei, magnolia, iar pe bulevardul Mihai Viteazul, platani. De asemenea, pe şoseaua Portului au fost înlocuiţi teii rupţi, plantaţi într-o campanie trecută.
În ceea ce priveşte curăţenia în cimitire, au fost văruiţi şi toaletaţi pomii, s-a trecut la văruitul gardului împrejmuitor, iar de săptămâna viitoare aleile şi mormintele părăsite şi neîngrijite vor fi curăţate de buruieni prin erbicidare. Pentru cosirea ierbii vor fi achiziţionate cinci motocositoare ce vor fi repartizate celor trei cimitire din municipiu – două pentru Cimitirul Smârda, două pentru Cimitirul Haralambie şi una pentru Cimitirul Sf. Gheorghe.
Termenul prevăzut pentru finalizarea curăţeniei de primăvară este 15 aprilie.

Ultima modificare: 20.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Kaufland România este alături de comunitatea giurgiugiuveană