Lucrările la Colegiul Naţional „Ion Maiorescu” vor fi realizate cu fonduri europene

Consilierii locali s-au reunit astăzi, în şedinţă extraordinară, pe ordinea de zi aflându-se patru proiecte de hotărâre. La propunerea consilierului liberal Elena Dinu, aceea de a introduce un punct suplimentar legat de aderarea unor localităţi la Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară “Sănătate printr-o apă curată”, aleşii locali au discutat minute în şir pe acest subiect, pentru ca în final să ajungă la concluzia că ar trebui să voteze acest proiect şi să-l discute, în cadrul unei şedinţe ordinare.
Pentru municipalitatea, un proiect foarte important votat în şedinţa de astăzi este legat de lucrările de reabilitare şi consolidare de la Colegiului Naţional „Ion Maiorescu”, acestea urmând să fie realizate cu fonduri europene. Astfel, în şedinţa extraordinară de astăzi, 14 martie 2014, consilierii locali au aprobat cu unanimitate de voturi înaintarea spre evaluare la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice a proiectului de continuare a lucrărilor „Consolidare clădire Colegiul Naţional Ion Maiorescu”, în scopul accesării de fonduri nerambursabile prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 3 – Îmbunătăţirea infrastructurii sociale, Domeniul de intervenţie 3.4 – Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea şi echiparea infrastructurii educaţionale preuniversitare, universitare şi a infrastructurii pentru formare profesională continuă”.Apelul de proiecte pentru fondurile realocate programului menţionat a fost deschis ieri, 13 martie 2014. Primarul Nicolae Barbu a subliniat în şedinţa extraordinară că dacă s-ar mai fi depus încă o contestaţie la licitaţia pentru atribuirea contractului de lucrări, termenul s-ar fi prelungit şi nu s-ar mai fi putut depune la timp proiectul spre finanţare.
Obţinerea finanţării lucrărilor ar aduce o economie substanţială la bugetul propriu, ţinând cont că valoarea contractului de lucrări existent este 2.810.071 lei, la care se adaugă TVA 674.417 lei, iar procentul de finanţare nerambursabilă a cheltuielilor neeligibile poate ajunge la 98%.
Tot în cadrul şedinţei extraordinare de astăzi au fost aprobate proiectele de hotărâre privind participarea municipiului Giurgiu în calitate de partener în cadrul proiectului „Portul Verde şi de înaltă performanţă Giurgiu”, suplimentarea Bugetului local de venituri şi cheltuieli pe anul 2014 şi acordarea unui sprijin financiar Asociaţiei Club Sportiv Municipal Dunărea Giurgiu.

Ultima modificare: 14.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Concert de muzică simfonică pentru giurgiuvenii melomani