Informare de la Directia de Sanatate Publica a Judetului Giurgiu

Direcția de Sănătate Publică a Județului Giurgiu informează populația muncipiului Giurgiu asupra măsurilor ce trebuiesc luate pentru prevenirea îmbolnăvirilor în cazul apariției inundațiilor.
Avertizarea este de natură preventivă și nu este făcută ca urmare a unei avertizări hidrologice.
În cazul unei eventuale inundații în zone ale municipiului Giurgiu, populația afectată trebuie să ia următoarele măsuri, pentru a evita îmbolnăvirea :
• Să consume apă îmbuteliată și să nu bea apă direct din fântâni.
• Să utilizeze pentru prepararea alimentelor apă fiartă și răcită.
• Să consume doar alimente ambalate sau bine preparate termic.
• Să nu atingă animale moarte și să anunțe autoritățile, în vederea evacuării acestora.
• Să evite expunerea prelungită la frig/umezeală și să păstreze alimentele în condiții igenice.
• Să respecte igena individuală.
• La primele semne de boală să se prezinte la cel mai apropiat medic/spital.

Ultima modificare: 12.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Noi rezultate remarcabile pentru elevii Clubului Sportiv Aquila Giurgiu