Giurgiu şi Ruse au sărbătorit împreună “1 Martie – Ziua Mărţişorului”

La iniţiativa elevilor şi a profesorilor de la Şcoala Liuben Kravelov din Ruse, sâmbătă, 1 Martie, la punctul de trecere a frontierei, la ieşirea de pe Podul Prieteniei, a avut loc o acţiune inedită. Au participat alături de bulgari, copii şi profesori din Giurgiu, sărbătorind împreună “1 Martie – Ziua Mărţişorului”. Nu au lipsit de la eveniment primarii de pe ambele maluri ale Dunării, respectiv primarul oraşului Ruse, Plamen Stoilov şi primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu. Pe scena amenajată în punctul vamal au urcat trei eleve din Ruse care au confecţionat, timp de aproape un an, un mărţişor lung de 10 km, dorind astfel să intre în Cartea Recordurilor. Uriaşul mărţişor a fost înfrumuseţat cu cele două simboluri, feminin şi masculin, atât gazdele cât şi invitaţii vorbind despre semnificaţia acestui obicei al mărţişorului, în ambele ţări. După sfinţirea lui, autorităţile şi copiii au mers pe Podul Prieteniei, la graniţa dintre cele două ţări şi au împărţit cele două simboluri, municipiului Giurgiu revenindu-i partea feminină. Invitat să ia cuvântul, edilul şef Nicolae Barbu i-a felicitat pe vecinii bulgari pentru iniţiativă, dar şi pentru modul în care au ales să sărbătorească venirea primăverii.

Ultima modificare: 03.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Conferinţa de presă din 26 februarie 2014