Planul de Acţiune pentru Energie Durabilă al Municipiului Giurgiu, mediatizat pe site-ul Asociaţiei Municipiilor din România

Miercuri, 19 februarie 2014, pe site-ul Asociaţiei Municipiilor din România, www.amr.ro, au fost postate informaţii despre Planul de Acţiune pentru Energie Durabilă al Municipiului Giurgiu (PAED-MG), document realizat în cadrul proiectului transnaţional „Înfrăţirea Verde – Construirea capacităţii instituţionale şi lecţii de învăţat pentru instituţionalizarea politicilor de energie durabilă în operaţiunile municipalităţilor”, în care municipalitatea Giurgiu este partener alături de alte primării, agenţii şi asociaţii din Grecia, Spania, Polonia, Slovenia, Bulgaria şi România.
Pentru municipalitatea Giurgiu, PAED-MG este unul din rezultatele directe ale proiectului, alături de înfrăţirea cu L’Alcudia, localitate din Spania cu experienţă în domeniul planurilor de energie durabila. PAED-MG va fi înaintat la Convenţia Primarilor (CoM).
De asemenea, în cadrul aceluiaşi proiect, a apărut prima ediţie a e-Buletinului informativ, ce cuprinde informaţii despre scopul şi partenerii proiectului, acordurile de înfrăţire încheiate, activităţile realizate în cadrul proiectului, dar şi cele viitoare.
Aici pot fi consultate Planul de Acţiune pentru Energie Durabilă al Municipiului Giurgiu şi e-Buletinul informativ .

Ultima modificare: 24.02.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Primăria Giurgiu a obţinut un preţ cu aproape 50% mai mic, la energia electrică