SITUAȚIA INTERVENȚIILOR PENTRU DESZĂPEZIRE în perioada 24.01. (ora.22.00) – 30.01.(ora 12.00)

ZIUA: 24.01, ora 23.00 – 26.01, ora 18,00 (COD PORTOCALIU polei, viscol, ninsoare)
Intervenţii:
– 22.30 – S-a acţionat cu material antiderapant pe URGENŢA I, pentru a preîntâmpina formarea poleiului
– S-a intervenit pe timpul nopţii pentru îndepărtarea zăpezii pe URGENŢA I
Utilaje folosite, aparţinând Financiar Urban:
3 utilaje de curăţat zăpada, prevăzute cu dispozitive de împrăştiat sare/nisip
1 utilaj de împrăştiat clorură de calciu – îndepărtat zăpada

ZIUA: 26.01 (S-a ieşit din COD PORTOCALIU, s-a intrat în COD GALBEN)
Intervenţii:
-18.00 – S-a acţionat pentru degajarea zăpezii de pe străzile din URGENŢA I (Nu au putut fi folosite utilaje închiriate fiind duminică, după-amiaza ).
Pe perioada codului portocaliu, conform procedurilor de lucru din cadrul Planului de deszăpezire, nu se acţionează decât pe străzile prevăzute în URGENŢA I.

ZIUA: 27.01, ora 8.00 – 28.01, ora 8.00:
Intervenţii:
– S-a acţionat pe URGENŢA I cu utilajele Financiar Urban (utilaje de îndepărtat zăpada + împrăştiere material antiderapant şi pe URGENŢA a II-a străzi principale)
Utilaje folosite, aparţinând Financiar Urban/închiriate:
– S-au închiriat 5 buldoexcavatoare, 1 Wolla şi împreună cu 4 tractoare şi 1 remorcă, 2 tractoare plug.
Zonele: spital, ITM, intersecţie şos. Bucureşti, Romarta – benzinărie Moll, Topografie, Danubius, Şcoala 6, Tineret Nord, Tineret Sud, Steaua Dunării, Mihai Viteazul, Şos. Centură.

ZIUA: 28.01, orele 8.00 – 29.01, orele 8.00:
Intervenţii:
– S-a continuat pe întregul teritoriu al oraşului acţiunea de deszăpezire, curăţându-se zăpada în totalitate sau parţial pentru a putea fi circulabile toate străzile şi parcările dintre blocuri.
Utilaje folosite, aparţinând Financiar Urban/Utilaje închiriate:
15 buldoexcavatoare, 2 Wolle, 1 autogrededer, 5 basculante, 2 bobcat, 4 tractoare+remorca, 2 tractoare+lama.
Zonele: Tracum, Policlinică, General Berthelot, Dorobanţi, Mereni, Negru-Vodă, Şcoala 8, Clopotari, Tineretului, Tineretului Sud, Steaua Dunării, Mihai Viteazul, şos. Centură, Centru, Romarta, CEC, ansamblu blocuri Decebal, Rozelor, Millan, Daciei, Istru, Uzinei, cartier Piaţa Sf. Gheorghe, cartier Verde, Tineretului – ansamblul de blocuri 300.

ZIUA: 29.01, orele 6.00 – 23.00: COD PORTOCALIU (viscol şi ninsoare, strat zăpadă 20-25 cm)
Chiar dacă am avut cod portocaliu, în lipsa viscolului am acţionat pe URGENŢA I, conform procedurilor stabilite în planul de deszăpezire, pe zonele unde se circulă cu greutate, dar şi pe URGENŢA a II-a.

Utilaje folosite
16 buldoexcavatoare, 1 Wolla, 1 basculanta, 3 bobcaturi, 4 tractoare + remorca, 2 tractoare + lama
Zonele: Cartierele Teatrul de Vara Mare + Teatrul de Vara Mic, Tineretului – ansamblul de blocuri 300, Steaua Dunării, Mihai Viteazul, şos. Centură, ansamblul de blocuri Foișor, Şcoala 4, cartier Abator, General Berthelot, Hristo Botev, George Coșbuc, CFR, Clopotari, zonă case Interex, Daciei, Istru, Uzinei, Romarta, CEC, cartier Piața Sf. Gheorghe, cartier Verde, 1 Decembrie

ZIUA: 30.01
Începând cu 30.01, prognoza pe următoarele şase zile arată că nu mai sunt precipitaţii sub formă de zăpadă, ci doar temperaturi scăzute (ger).
S-a instituit un comandament pentru evacuarea zăpezii compus din:
preşedinte – primar
vicepreşedinţi – viceprimari

Utilaje disponibile – conform centralizării (Financiar Urban)
Oraşul a fost împărţit în două zone aflate sub directa coordonare a celor doi viceprimari. Toate direcţiile/societăţile comerciale subordonate Primăriei şi Consiliului Local se află sub comanda celor doi viceprimari.
Seara, la orele 20.00, se primesc toate situaţiile zilnice, dar şi situaţia utilajelor pe ziua următoare, stabilindu-se zonele de acţiune.
Populaţia va fi informată pentru a putea asigura mutarea autovehiculelor în ziua intervenţiei.
Respectarea programului este obligatorie. Orice modificare fără acceptul primarului/viceprimarilor se sancţionează cu desfacerea contractului de munca.
Utilajele închiriate de Primărie vor avea un semn distinctiv pe geam (un autocolant cu număr de ordine din registrul utilajelor), pentru a preîntâmpina confuzia din teren şi pentru a fi identificate în orice moment.
Utilaje folosite, aparţinând Financiar Urban/Utilaje închiriate
13 buldoexcavatoare, 1 Wolla, 9 basculante, 3 bobcat, 4 tractoare+remorca, 2 tractoare+lama.
Termenul pentru finalizarea acţiunii de deszăpezire este 5.02.2014.

Încadrarea străzilor municipiului în cele trei urgenţe de intervenţie (URGENŢA I, URGENŢA II şi URGENŢA III), poate fi vizualizată aici.

Ultima modificare: 30.01.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Şedinţa ordinară a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu, aferentă lunii ianuarie