403 elevi ce provin din familii cu venituri mici au primit rechizite scolare

Printr-o hotărâre a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu, s-a decis acordarea unui sprijin financiar constând în rechizite, pentru un număr de 403 elevi care studiază în unităţile de învăţământ din Giurgiu şi provin din familii aflate la un nivel de sărăcie severă.
Astăzi, 05 noiembrie 2013, în sala de consiliu a Primăriei Municipiului Giurgiu în prezenţa domnului viceprimar Vladu Alexandru, a domnului administrator public Vucă Emil, a unor consilieri locali, precum şi a unei părţi dintre elevii defavorizaţi însoţiţi de părinţi, au fost distribuite pachete cu rechizite. Acestea au fost achiziţionate de Direcţia de Asistenţă Socială şi repartizate pe patru categorii: pentru clasele pregătitoare, pentru elevii aflaţi în clasa I, pentru grupa de clase între II şi IV şi pentru cei aflaţi între clasele V-XII. Pachetele cu cadouri sunt nominale. Domnul viceprimar Vladu Alexandru şi-a exprimat regretul pentru întârzierea în achiziţionarea şi distribuirea acestora, care s-a datorat respectarii normelor legale. Pe viitor se va urmari demararea acţiunii din timp pentru ca elevii să primească aceste ajutoare la începutul anului şcolar.

Ultima modificare: 05.11.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul „Târg de vechituri” la Giurgiu, la fiecare sfârşit de săptămână