Panouri informative privind cele zece proiecte prioritare propuse prin Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu

Miercuri, 5 iunie 2013, începând cu ora 11,30, în Parcul Mihai Viteazul va avea loc inaugurarea panourilor informative privind proiectele/direcţiile de dezvoltare pe termen mediu şi lung propuse prin Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu. Panourile au fost realizate în urma unei sponsorizări din partea firmelor Voestalpine, Industrie Logistica Romania, Borealis şi Linzer Agro Trade. Evenimentul se va desfăşura în prezenţa reprezentanţilor Primăriei Municipiului Giurgiu, ai direcţiilor subordonate Consiliului Local al Municipiului Giurgiu, precum şi ai principalilor sponsori (Voestalpine şi Industrie Logistica Romania).

Proiectele/direcţiile de dezvoltare propuse prin Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu sunt în număr de zece şi vizează cinci sectoare prioritare, după cum urmează:
Economie
– Mega-Locaţii Industriale
– Incubator de Afaceri Transfrontaliere
Transport
– Noul pod peste Dunăre
– Tren de Mare Viteză
– Tren/Tramvai de Oraş
Energie
– Managementul Energiei – de la Deşeuri la Energie
– Eficienţă Energetică/Cartiere Active Energetic
Turism
– Noul Centru pentru Vizitatori
– Zonele Verzi
Imobiliare
– Renovarea Zonelor Centrale ale Oraşului

Municipalitatea a luat deja măsuri pentru transpunerea lor în practică, în lista proiectelor propuse pentru a fi incluse în Planul de Dezvoltare Regională 2014-2020, înaintată către ADR Sud Muntenia, regăsindu-se şi proiecte care urmăresc direcţiile de dezvoltare trasate în Masterplanul Euroregiunii Ruse-Giurgiu.

Ultima modificare: 04.06.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Campania de strângere de fonduri pentru construcţia centrului de zi pentru copii continuă