Consiliului Local al Seniorilor, întrunit în vederea constituirii comisiilor consultative de specialitate

La trei săptămâni de la şedinţa de învestire, membrii Consiliului Local al Seniorilor s-au întrunit marţi, 14 mai 2013, în sala de şedinţe a Consiliului Local al Municipiului Giurgiu, în vederea constituirii comisiilor consultative de specialitate şi stabilirii unor măsuri organizatorice care să asigure eficienţa activităţii Consiliului.

Astfel, au fost aleşi preşedinţii celor cinci comisii de specialitate şi nominalizaţi membrii fiecărei comisii. De asemenea, în locul viceprimarilor, Consiliul Local al Seniorilor a ales un preşedinte executiv, în persoana consilierului senior Boiangiu Victor, care va lucra cu un Comitet executiv de relaţii cu organismele publice şi coordonare a Consiliului Local al Seniorilor, format din preşedinţii comisiilor de specialitate, secretar şi doi reprezentanţi ai Primăriei. Pentru funcţia de secretar a fost propus consilierul senior Ignat Galus Pompiliu.
Componenţa celor cinci comisii consultative de specialitate este următoarea:
1. Comisia de buget, finanţe, administrarea, domeniului public şi privat
Ştubeanu Gheorghe – Preşedinte
Pectu Viorel
Tudorache Evgheme
2. Comisia de urbanism, amenajarea teritoriului, protecţia mediului, agricultură, turism şi tradiţii giurgiuvene
Rădan Tudor – Preşedinte
Truţă Ioan
Ştubeanu Gheorghe
Dincă Ion
Jipa Gherghina
3. Comisia pentru servicii publice, muncă, protecţie socială şi egalitate de şanse