Propunere de colaborare din partea Primăriei Ruse pentru efectuarea dezinsecţiei împotriva ţânţarilor

Primăria Municipiului Giurgiu a primit vineri, 10 mai 2013, o adresă din partea municipalităţii Ruse privind necesitatea colaborării în efectuarea lucrărilor de dezinsecţie împotriva ţânţarilor, având în vedere că împrăştierea insecticidului pe zone mai largi face ca activitatea de dezinsecţie să fie mai eficientă. Deşi nu a putut da curs solicitării, întrucât la Giurgiu campania de dezinsecţie a demarat în data de 8 mai 2013, iar la Ruse va începe după data de 15 mai, primarul Nicolae Barbu şi-a exprimat interesul pentru o viitoare colaborare cu partea bulgară, în cadrul următoarei campanii de dezinsecţie împotriva ţânţarilor din acest an, ce se va desfăşura în a doua jumătate a anului 2013.

Totodată, conducerea Primăriei Giurgiu a discutat cu preşedintele Consiliului Judeţean, Vasile Mustăţea, în vederea posibilităţii efectuării acestor operaţiuni de către Consiliul Judeţean şi pentru zonele limitrofe municipiului Giurgiu şi riverane Dunării, pentru o eficienţă mai mare a acţiunilor de combatere a invaziei de ţânţari.

Ultima modificare: 14.05.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Începând de astăzi Pietonala Gării va putea fi traversată de către şoferi