Asociaţia Bolnavilor de Cancer şi Hepatită Giurgiu demarează mâine proiectul

Asociaţia Bolnavilor de Cancer şi Hepatită – Giurgiu (A.B.C.H. Gr.) demarează mâine, 1 octombrie 2013, derularea proiectului „Sănătatea reproducerii la tinerii din mediul rural”, în cadrul programului „Tineret în Acţiune” aprobat de Comunitatea Europeană.
Obiectivul general al acestui proiect este dezvoltarea competenţelor, abilităţilor de lucru folosind metode non-formale, tehnici de acţiune menite să contribuie la gradul de educare, prevenire şi reducere a riscurilor asupra sănătăţii sexuale a minim 60 de tineri din mediul rural.
Conform datelor statistice şi studiilor efectuate an de an, populaţia din mediul rural se confruntă cu numeroase probleme de sănătate: incidenţa ridicată a bolilor cu transmitere sexuală, (unul din 10 români au hepatita de tip B şi C), mortalitatea maternă şi infantilă (la 100.000 naşteri mor 14 femei, la 1000 nou născuţi sunt 10 decese), sarcini nedorite şi avorturi (aproximativ 400 avorturi pe zi), abandon matern şi şcolar (dublu faţă de ţările din UE), lipsa informaţiilor de planning familial şi măsuri de contracepţie, complicaţiile acestora, cancerul la sân (o femeie din 20 moare din această cauză) şi cancerul de col uterin (6 femei mor zilnic).
Pentru mediatizarea proiectului, membrii asociaţiei vor organiza un marş pe cele două străzi pietonale, Mircea cel Bătrân şi Gării, şi în Piaţa Gării, în intervalul 11,00 – 15,00, în cazul în care condiţiile meteo vor fi favorabile.
Municipalitatea se va alătura campaniei iniţiate de Asociaţia Bolnavilor de Cancer şi Hepatită – Giurgiu şi va monta mâine, în balconul Primăriei o fundă roz – simbolul luptei împotriva cancerului la sân – şi un banner care, pentru o zi, va acoperi denumirea instituţiei.

Ultima modificare: 30.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Campania Let’s do it, Romania! Un adevarat succes la Giurgiu.