610 ani de atestare documentară a oraşului Giurgiu

Astăzi, 23 septembrie 2013, se împlinesc 610 ani de la prima atestare documentară a oraşului Giurgiu. Primăria Municipiului Giurgiu şi Muzeul Judeţean „Teohari Antonescu” vor marca evenimentul printr-o acţiune ce va avea loc în această seară, începând cu ora 18,30, la Muzeul Judeţean „Teohari Antonescu”.
Acţiunea va fi precedată, la ora 18,00, de o scurtă campanie de informare a cetăţenilor cu privire la importanţa evenimentului. Un grup de copii condus de artistul plastic Petra Şerbănescu va oferi trecătorilor de pe strada pietonală Mircea cel Bătrân pliante cu această tematică.
Oraşul Giurgiu a fost atestat documentar la 23 septembrie 1403, printr-un act ce poartă semnătura Marelui Voievod Mircea cel Bătrân, respectiv primul tratat de alianţă încheiat cu regele Poloniei, Vladislav Jagello. La acea dată, cetatea din insulă era deja ridicată, 1396 fiind considerat anul în care s-a trecut la ridicarea zidurilor cetăţii, din ordinul domnitorului Mircea cel Bătrân.

Ultima modificare: 23.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Festivalul Concurs National de Muzica Populara „In memoriam Marin Ghiocel” s-a bucurat de un adevarat succes