Sesiune de informare şi networking pe tema Strategiei UE pentru Regiunea Dunării,

Vineri, 28 iunie 2013, începând cu ora 13,30, Primăria Municipiului Giurgiu a găzduit sesiunea de informare şi networking „Noi provocări şi oportunităţi pentru oraşele port Giurgiu şi Ruse: Implementarea proiectelor majore sub egida Strategiei UE pentru Regiunea Dunării (SUERD)”, organizată de Eurolink-House of Europe, coordonator al CIO-SUERD şi Ambasada Republicii Austria în România, în contextul aniversării Zilei Internaţionale a Dunării.
Evenimentul a fost precedat de inaugurarea Biroului de Informare şi Reprezentare al Catedrei Internaţionale în sprijinul Strategiei UE pentru Regiunea Dunării (CIO-SUERD), înfiinţat în Zona Liberă Giurgiu, şi a avut ca scop coalizarea principalilor factori în vederea pregătirii din timp şi cu succes a proiectelor ce pot fi implementate în cadrul programului iniţiat prin SUERD.
Sesiunea a fost co-prezidată de Ataşatul Comercial al Ambasadei Austriei, Arnulf Gressel, şi deputatul Florian Nicolae, cu participarea E.S. Ambasadorul Bosniei şi Herţegovinei în România, a d-nei Ministru Plenipotenţiar Carmen Podgorean, coordonatorul Naţional al Strategiei UE pentru Regiunea Dunării, precum şi a unor vorbitori de renume din mediul universitar, academic şi asociativ. Din partea Primăriei Municipiului Giurgiu au fost prezenţi administratorul public Emil Gabriel Vucă, viceprimarii Alexandru Vladu şi Liviu Popazu, şeful Serviciului Programe Proiecte Europene, Meca Ianca, precum şi alţi membri ai executivului.
În cuvântul de deschidere, dna. ministru Carmen Podgorean a vorbit despre rolul important pe care Dunărea îl are în consolidarea relaţiilor economico-sociale dintre statele şi oraşele riverane, despre poziţia privilegiată a oraşului Giurgiu, fiind situat la Dunăre, fapt ce îi oferă posibilitatea de a atrage mai uşor fonduri europene, şi a subliniat totodată că, pentru a fi realizate obiectivele Strategiei Dunării, acestea trebuie înscrise în programele operaţionale, în programele de cooperare teritorială, întrucât pentru Strategia Dunării nu va fi alocat un buget de finanţare separat. De asemenea, a precizat că vor avea prioritate acele proiecte care au un impact macroregional.
În finalul sesiunii, organizatorii evenimentului au înmânat celor doi viceprimari diploma şi Trofeul „Black Sea-Danube Social & Economic Innovator” – 2013.

Ultima modificare: 01.07.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Intervenții de urgență pentru evacuarea apei din locuințele inundate