“Ziua Pământului” a fost marcată de autoritățile locale giurgiuvene

În fiecare an, pe data de 22 aprilie se sărbătorește în toată lumea Ziua Pământului. Și la Giurgiu, această zi a fost marcată de autoritățile locale giurgiuvene prin acțiuni incluse în programul dedicat “Zilelor Municipiului Giurgiu”. Astfel, în foișorul din Parcul Alei, elevii cercului de pictură din cadrul Centrului Cultural „Ion Vinea”, coordonați de Petra Șerbănescu au prezentat obiectele de decor realizate din materiale reciclabile, în cadrul unui atelier de creație. La acest vernisaj inedit au participat primarul Nicolae Barbu și viceprimarul Alexandru Vladu, cei doi felicitându-i pe micii artiști care au reușit să marcheze această zi, prin realizarea diverselor obiecte din cutii de aluminiu, sticle de plastic, bucăți din material textil sau carton.

Cea de-a doua acțiune, dedicată tot Zilei Pământului, a fost una de plantare de mesteceni, în două zone ale orașului, cea adiacentă Gării Giurgiu, loc unde au fost puse bazele „Parcului Tinerilor Căsătoriți”, dar și la Steaua Dunării. La această activitate au participat pe lângă primarul Nicolae Barbu și cei doi viceprimari, Alexandru Vladu și Liviu Popazu, mai multe cupluri de tineri căsătoriți, membri ai Consiliului Local al Tinerilor, angajați ai Primăriei Giurgiu, dar și tineri din cadrul Asociației “Implică-te pentru viitor!”. Cu această ocazie, edilul șef a vorbit despre importanța înființării de noi spații verzi în oraș, dar și despre faptul că tinerii care se vor prezenta la Starea Civilă, pentru a se căsători, vor primi în dar, din partea municipalității, un copac pe care să îl planteze, să le poarte numele și pe care să îl îngrijească.

Ultima modificare: 23.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Dublu eveniment de lansare găzduit de sala de ședințe a Consiliului Local Giurgiu