Lansare de carte la Cafeneaua Artiştilor

În urma aprobării în şedinţa ordinară a Consiliului Local din 1 aprilie 2013 a unui sprijin financiar scriitoarei giurgiuvene Dunia Pălăngeanu pentru publicarea volumului de versuri „La turnul cu ceas”, vineri, 19 aprilie 2013, începând cu ora 11,00, Editura „Amurg Sentimental” Bucureşti şi Cenaclul Literar „Luceafărul” Giurgiu vor organiza la Cafeneaua Artiştilor din incinta Teatrului „Tudor Vianu” lansarea acestui volum de versuri, cu participarea scriitorilor Ion Machidon, membru al Uniunii Scriitorilor din România, şi Marga Dumitrescu Frasinu.

Din program vor face parte un recital poetic cu actriţa giurgiuveană Giulia Ionescu, un moment coregrafic oferit de Asociaţia culturală „Florya Art”, o expoziţie de artă vizuală a autoarei Mariana Turcu, precum şi arpegii muzicale.

Volumul „La turnul cu ceas” este cea de-a cincea carte a Duniei Pălăngeanu ce vede lumina tiparului, după „Scrisori provinciale”, „De vorbă cu îngerul meu păzitor”, „Rugă pentru dimineţile oraşului” şi „Mişcarea literar-artistică”, şi are ca subiect dragostea şi ataşamentul faţă de locurile natale. Cartea este structurată în trei capitole – Anotimpurile oraşului, Ilustrată de la ţară şi Carmen Patriae – şi beneficiază de ilustraţiile grafice ale unor artişti plastici giurgiuveni.

Ultima modificare: 11.04.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Prima ediţie la Giurgiu a Târgului gospodarilor