“Ora pământului” marcată şi la Giurgiu

Conceptul de “Ora pământului” a fost sărbătorit în acest an la Giurgiu printr-un eveniment inedit, organizat de Organizaţia Nonguvernamentală “Asociaţia Tinerilor – În pas cu viitorul”, Primăria Municipiului Giurgiu, Crucea Roşie, firma Nova Force şi Direcţia Silvică Giurgiu.

Spectacolul a avut loc în centrul oraşul, începând cu ora 19:00, pe platoul din faţa Teatrului “Tudor Vianu”, în prezenţa unui număr destul de mare de giurgiuveni, majoritatea tineri. În faţa publicului adunat la spectacol, în ciuda frigului, au evoluat dansatorii de la Millenium Art, tinerii artişti din cadrul unor trupe de muzică vocală şi instrumentală din Giurgiu, dar şi un grup de domnişoare care au prezentat mai multe costume din materiale reciclabile, realizate de către o elevă din oraş.

Cel mai aşteptat moment al serii a fost cel al aprinderii lumânărilor în formă de “60+”, simbolul Earh Hour, de la ora 20:30, dar şi cel al întreruperii iluminatului public din centrul oraşului.

Ultima modificare: 25.03.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul “Evenimente live” pe site-ul oficial al Primăriei Municipiului Giurgiu