Şedinţă maraton la Consiliul Local Giurgiu

Toţi consilierii locali ai municipiului Giurgiu au participat astăzi, 31 ianuarie la prima şedinţă ordinară din acest an, aferntă lunii ianuarie. Toate cele 43 de proiecte de hotărâre propuse pe ordinea de zi au fost aprobate, dintre acesta 38 în unanimitate de voturi, pe parcursul celor trei ore de desfăşurare a şedinţei.

La finalul şedinţei, primarul municipiului Giurgiu, Nicolae Barbu i-a informat pe consilieri cu privire la tema majorării taxelor şi impozitelor locale, în urma apariţiei unei Ordonanţe de Urgenţă a Guvernului în data de 23 ianuarie 2013.

Edilul a lămuri situaţia cu privire la datoria de 8.000 de lei provenită de la Grădiniţa cu program prelungit “Căsuţa fermecată”, încă din 2010, către un furnizor de alimente. Având în vedere că în acest moment există deschis un dosar penal în acest caz, Primăria municipiului Giurgiu nu intra sub incidenta ordonanţei care obligă autoriăţile locale să majorareze taxele şi impozitele locale, în cazul existenţei arieratelor.

Ultima modificare: 31.01.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Prima conferinţă de presă a primarului Nicolae Barbu, din anul 2013