Sute de giurgiuveni au sărbătorit astăzi Boboteaza

Manifestările organizate anul acesta de Primăria municipiului Giurgiu, în parteneriat cu Episcopia Giurgiului şi dedicate zilei de Bobotează s-au bucurat de o prezenţă mare din partea giurgiuvenilor.

Programul a cuprins oficierea Sfintei Liturghii de către un sobor de preoţi în frunte cu PS Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului. După acest moment, feţele bisericeşti, reprezentanţii autorităţilor publice, printre care viceprimarul Alexandru Vladu şi administratorul public al municipiului Emil Vucă, dar şi credincioşii s-au deplasat în procesiune spre Canalul Sfântul Gheorghe.

După sfinţirea apei Dunării a fost aruncată crucea, recuperată anul acesta de Iulian Cimpoieru, de 39 de ani. Atât el cât şi ceilalţi patru curajoşi care s-au aruncat în apa rece a Dunării au fost premiaţi de municipalitate cu sume de bani, dar şi de către Episcopia Giurgiului care le-a oferit vin bisericesc, icoane şi cărţi sfinte.

Ultima modificare: 06.01.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Taxele şi impozitele locale nu au fost majorate