Primăria Municipiului Giurgiu sărbătoreşte după datini Ziua de Bobotează

Pe 6 ianuarie, Biserica Ortodoxă sărbătoreşte botezul lui Iisus Hristos sau Boboteaza. Această zi marchează sfârşitul Crăciunului şi Anului Nou şi este sărbătorită după datini de administraţia locală. Astfel, toţi credincioşii ortodocşi sunt invitaţi să participe duminică, 6 ianuarie, la Sfânta Liturghie ce va fi oficiată la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”. Programul va continua cu deplasarea soborului de preoţi, a autorităţilor locale şi a enoriaşilor spre Canalul Sfântul Gheorghe, unde va avea loc slujba de sfinţire a apei Dunării.

Ceremonialul se va încheia, conform tradiţiei, cu aruncarea în apă a Crucii şi readucerea ei la preoţi, iar cel care va scoate Crucea din apă va primi binecuvântarea soborului de preoţi şi va fi premiat.

PROGRAMUL ACŢIUNILOR DEDICATE ZILEI DE BOBOTEAZĂ 6 IANUARIE 2013

10,00 – 12,30 Sfânta Liturghie la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”;
12,30 – 13,00 Deplasarea soborului de preoţi şi a enoriaşilor la Canalul Sfântul Gheorghe;
13,00 – 13,30 Sfinţirea apei Dunării din Canalul Sfântul Gheorghe;
13,30 – 13,40 Aruncarea Crucii Sfinţite în apa Dunării, recuperarea Crucii şi returnarea ei
Prea Sfinţitului Episcop Ambrozie, binecuvântarea şi premierea
câştigătorului, la Canalul Sfântul Gheorghe.

Ultima modificare: 03.01.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul 55 de familii vor fi beneficiarele unei locuinţe construite din fonduri ANL