Şedinţă ordinară la Consiliul Local al municipiului Giurgiu

Consilierii locali ai municipiului Giurgiu s-au reunit joi, 29 noiembrie, în şedinţa ordinară aferentă lunii noiembrie. În sala de şedinţă au fost prezenţi 17 consilieri din totalul de 20, fiind întocmit cvorumul necesar adoptării proiectelor, pe ordinea de zi fiind înscrise 37 de proiecte de hotărâre. În urma procesului de vot patru din cele 37 de proiecte propuse au fost respinse de plen, prin însumarea unui număr mai mare de voturi „împotrivă” şi de „abţineri”, comparativ cu numărul de voturi „pentru”.

Astfel, au fost respinse de consilierii locali următoarele proiecte:

· proiectul 1 – aprobarea taxei de habitat pentru persoanele fizice;

· proiectul 10 -aprobarea atribuirii în folosinţă gratuită a unui teren în suprafaţă de 500 mp situat pe strada Gloriei, nr.5;

· proiectul 16- acordarea avizului de principiu în vederea întocmirii studiului de oportunitate şi a caietului de sarcini necesar concesionării prin licitaţie publică a unor terenuri situate in municipiul Giurgiu;

· proiectul 23- aprobarea modificării Regulamentului de Organizare şi Funcţionare al Direcţiei de Impozite şi Taxe Locale;

În cadrul acestei întâlnirii au fost aprobate proiecte cu privire la mai multe alocări bugetare, în valoare de peste 166.000 de lei, pentru achiziţionarea cadourilor de Crăciun pentru preşcolari şi şcolari dar şi în vederea procurării cadourilor pentru colindători. Au fost aprobate în total cinci acordări de sprijine financiare: Clubului Sportiv “Constelaţia”, Asociaţiei de locatari nr.11, Liceului Teoretic “Nicolae Cartojan” şi unui număr de două persoane fizice. În plus, consilierii au aprobat înfiinţarea SC Centrala Termică Giurgiu SA şi SC Giurgiu Servicii Publice SA dar au acordat şi avizul de principiu în vederea asocierii în participaţiune pentru construirea a două Centrale Termoelectrice.

Şedinţa ordinară a Consiliului Local al municipiului Giurgiu s-a încheiat cu alegerea preşedintelui de şedinţă pentru perioada decembrie 2012- februarie 2013, în persoana lui Gheorghe Spoială.

Ultima modificare: 29.11.2012 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Ambasadorul Italiei la Bucureşti, Mario Cospito a vizitat astăzi municipiul Giurgiu