Giurgiu a fost singurul oraș la Dunăre din țară care, în ciuda codului portocaliu de ninsoare și viscol, a ales să păstreze până la capăt tradiția de Bobotează.
Frigul totuși i-a ținut în case pe unii enoriași, numărul acestora fiind mai restrâns în acest an.
Evenimentul s-a desfășurat conform programului, cu slujba Sfintei Liturghii la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” în prima parte a zilei, după care soborul de preoți, fanfara Centrului Cultural “Ion Vinea” Giurgiu și enoriașii s-au deplasat la Canalul Cama, unde a avut loc ceremonial religios de sfințire a apei și aruncarea Crucii Sfințite în apă de către PS Episcop Ambrozie.
Momentul culminant al sărbătorii a fost când patru tineri curajoși au sărit în Dunăre pentru a recupera crucea aruncată de PS Episcop. Doi dintre aceștia au participat și anul trecut la tradiția aducerii crucii din apa înghețată.
Tinerii au fost răsplătiți de autorități cu premii în bani, iar din partea Episopiei Giurgiului, cu obiecte bisericești.
Iată numele și clasamentul celor patru giurgiuveni curajoși:
Mărgărit Marinel – locul I
Ursu Răducu-Lucian – locul II
Chiriță Marius-Ionuț – locul III
Stoica Mădălin-Claudiu – locul IV
Ultima modificare: 06.01.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu