INTERVENȚIE ÎN SIGURANȚĂ PENTRU ASANAREA PROIECTILULUI DE AVIAȚIE DESCOPERIT PE ȘANTIERUL PORTULUI TRIMODAL

În urma descoperirii proiectilului de aviație în această dimineață, pe șantierul unde se construiește Portul Trimodal, echipele de interventie pregătesc asanarea, în condiții de siguranță.
Persoana care a descoperit proiectilul a alertat autoritățile prin numărul unic de urgență 112, la fața locului deplasându-se rapid o echipă de pirotehniști de la ISU Giurgiu.
Prima măsură care a fost luată de către personalul specializat a fost evacuarea muncitorilor și a personalului de pe șantier.
Inspectoratul de Urgență ”Vlașca” a solicitat ulterior sprijinul Unității Speciale de Intervenție în Situații de Urgență Ciolpani care va prelua coordonarea întregii acțiuni.
În operațiune este angrenat și Inspectoratul Județean de Poliție Giurgiu care a realizat un perimetru de siguranță.
Proiectilul ce a fost descoperit în urma unor lucrări efectuate pe șantier are cca. 250 de kg și se estimează a fi din al Doilea Război Mondial.

Ultima modificare: 13.02.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul INSTITUȚIILE ABILITATE ACȚIONEAZĂ PENTRU ÎNLĂTURAREA ZĂPEZII ȘI ÎMPRĂȘTIEREA DE MATERIAL ANTIDERAPANT