MUNICIPALITATEA GIURGIUVEANĂ REPREZENTATĂ LA FORUMUL NAȚIONAL AL ADMINISTRATORILOR PUBLICI DIN ROMÂNIA

Administratorul public al municipiului, Niculae Ghiță, a fost prezent zilele trecute la Forumul Naţional al Administratorilor Publici din România organizat de asociația cu același nume, AAPRO, în Capitală.
Cu aceeași ocazie, Asociația Română pentru Smart City și Mobilitate(ARSCM) a lansat un amplu proiect de promovare a conceptelor, produselor și serviciilor din industria Smart -Caravana Smart City, care va străbate timp de aproape un an 14 orașe din România, aducând la un loc autorități locale, furnizori de soluții smart, societatea civilă, inovatori, clustere, experți și consultanți, într-o serie de evenimente regionale de excepție.

Evenimentul a fost deschis de către Eduard Dumitrașcu, Președintele ARSCM și Marian Florea, Președintele AAPRO și a continuat cu scurte intervenții ale numeroșilor invitați printre care și distinșilor invitați și prieteni ai AAPRO, între care -Joshua Burke, Atașatul Comercial al Ambasadei SUA la București, Gerhard Reiweger, Ambasadorul Austriei la București
Stephane Cesari, Atașat pentru Cooperare, Ambasada Franței la București, Sarolta Besenyei, expert, Comisia Europeană, Robert Tudorache, Secretar de Stat, Ministerul Energiei. La eveniment au mai fost prezenți domnul Gigi Petre, Președintele Asociației Prefecților și Subprefecților din România (cu care AAPRO a semnat recent un protocol de colaborare), Cristina Pop, Manager Public în MDRAPFE, primari de comune, sponsori, reprezentanții mass-mediei, etc.
Aceștia au sintetizat strategia, liniile de acțiune, noutățile și unele proiecte de viitor ale Guvernului, administrației centrale, ale unor asociații profesionale și structuri asociative ale societății civile, ale mediului academic și diplomatic (referitor la actul de guvernare locală, la viitorul smart, la mobilitatea urbană, la atragerea de fonduri nerambursabile pentru finanțarea proiectelor locale, etc), cât și relația și planurile comune cu asociația Administratorilor Publici din România.
Programul a mai cuprins prezentări de echipamente și soluții IT, de comunicații, de sisteme și componente pentru infrastructură, de servicii, management, consultanți, clustere, etc, care pot contribui la construirea viitoarelor comunități inteligente.
La finalul zilei, Asociația Română pentru Smart City și Mobilitate i-a premiat pe cei mai activi promotori ai conceptului “smart” și pe cei care au derulat cele mai îndrăznețe și numeroase proiecte smart, Nicușor Moldovan (Administratorul Public al Municipiului Alba Iulia) fiind declarat City-Managerul Anului.

Ultima modificare: 26.09.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul WORKSHOP-UL STUDENȚILOR DE LA ARHITECTURĂ, CONTINUĂ