PREȚUL ENERGIEI TERMICE PENTRU SEZONUL RECE 2017-2018 A RĂMAS LA FEL CA ANUL TRECUT

În ultima ședință ordinară a Consiliului Local s-a aprobat prețul energiei termice livrate utilizatorilor din municipiu (populație și agenți economici) în sistem centralizat, dar și prețul de facturare al energiei termice livrate populației, adică prețul pe care populația îl va plăti după aplicarea subvenției acordate de municipalitate.

Ca și anul trecut, subvenția acordată de municipalitate pentru energia termică livrată populației este de 50% din prețul gigacaloriei, astfel că pentru sezonul de încălzire 16 octombrie 2017 – 15 aprilie 2018, populația alimentată din rețeaua de transport va plăti 149,69 lei/Gcal în loc de 299,39 lei/Gcal, iar populația alimentată din rețeaua de distribuție va plăti 191,56 lei/Gcal, în loc de 383,13 lei/Gcal.

Eforturile municipalității de a moderniza sistemul centralizat de termoficare, pentru limitarea pierderilor, dar și de a suvenționa prețul gigacaloriei și de a acorda unele ajutoare financiare consumatorilor vulnerabili, suplimentare celor de la Guvern, fac din sistemul centralizat de termoficare cea mai ieftină modalitate de încălzire a populației.

Ultima modificare: 03.10.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul FESTIVALUL CONCURS NAȚIONAL DE MUZICĂ POPULARĂ „IN MEMORIAM MARIN GHIOCEL”, AJUNS LA CEA DE-A V-A EDIȚIE