PRIMARUL NICOLAE BARBU, PREZENT LA BUDAPESTA LA FORUMUL ANUAL PRIVIND STRATEGIA DUNĂRII

Cel de-al șaselea forum anual privind Strategia Uniunii Europene pentru Regiunea Dunării (SUERD), inițiativă politică lansată de România și de Austria în anul 2008 și a doua strategie macro-regională din Europa după Strategia UE pentru Marea Baltică, se desfășoară în aceste zile la Budapesta sub auspiciile președinției maghiare a SUERD.

Forumul a reunit și în acest an aproximativ 1000 de participanți din 29 de state și din instituțiile Uniunii Europene, fiind prezent și primarul Nicolae Barbu în calitate de prim-vicepreședinte al CODCR (Consiliul Orașelor și Regiunilor Dunării).

Aproape jumătate dintre delegațiile care iau parte la forumul desfășurat sub motto-ul “O regiune dunăreană sigură, conectată și prosperă” provin din trei țări: Ungaria, România și Germania, Comisia Europeană fiind reprezentată de către comisarul pentru politică regională, Corina Crețu, și comisarul pentru cultură, educație, tineret și sport, Tibor Navracsics.

Discuțiile de pe parcursul celor două zile de dezbateri vizează securitatea energetică regională, dezvoltarea infrastructurii regionale, implicarea țărilor non-UE în consolidarea SUERD și viitorul strategiilor macro-regionale post-2020 alături de oportunități de finanțare.

Ultima modificare: 18.10.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul LICITAȚII PENTRU LOCURILE DE PARCARE – 20.10.2017 LA CENTRUL CULTURAL „ION VINEA”