GIURGIU VA FI REPREZENTAT LA CEA DE-A XXIV-A SESIUNE DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE DE LA ALBA IULIA

ACADEMIA ROMÂNĂ – Comisia de Istorie a Orașelor din România și CONSILIUL JUDEȚEAN ALBA – Muzeul Național al Unirii Alba Iulia organizează în zilele de 23 și 24 noiembrie sesiunea de comunicări științifice “Calamități naturale, mari incendii și epidemii în trecutul orașelor” – Ediția a XXIV-a, eveniment la care va participa și municipiul nostru, prin muzeograf Emil Păunescu.

Vineri, 24 noiembrie, acesta va prezenta în cadrul sesiunii de Comunicări științifice și dezbateri lucrarea cu titlul “Incendierea orașului Giurgiu din 14-15 noiembrie 1916”, dar și pe cea aparținând muzeografului giurgiuvean Breazu Florentin, „Giurgiu sub ape în primăvara anului 1942”.

Programul evenimentului poate fi consultat la următorul link: http://www.cior.icsusib.ro/sites/www.cior.icsusib.ro/files/iio-172.pdf

Ultima modificare: 20.11.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul WORKSHOPUL STUDENȚILOR UNIVERSITĂȚII DE ARHITECTURĂ ȘI URBANISM „ION MINCU” LA GIURGIU, ÎN CADRUL PROIECTULUI DANURB