Consilierii locali se vor întruni mâine în ședință extraordinară pentru aprobarea unui proiect de hotărâre ce are legătură cu “Portul Verde și de Înaltă Performanță Giurgiu – Etapa a II-a – Construcția”.
Este vorba despre actualizarea devizului general aferent realizării accesului rutier de legătură între șoseaua Portului-Stadion și înființării unui pasaj la nivel cu calea ferată, activități ce îi revin Primăriei Giurgiu ca partener în proiect, pe lângă demolarea vechii structuri ferry-boat, activitate deja finalizată.
Documentația pentru atribuirea lucrării respective fusese publicată în SEAP în august 2016, însă pentru a diminua pe cât posibil disconfortul locatarilor din zonă, s-a încercat o repoziționare a segmentului de drum respectiv, la o distanță laterală de câțiva metri, iar astfel documentația a fost retrasă din SEAP. Repoziționarea segmentului de drum implica demolarea de pe terenul aparținând Municipiului Giurgiu a unui imobil având ca proprietari CN CFR SA (50%) și o persoană fizică (50%).
Având în vedere că nu s-a ajuns la o înțelegere cu proprietarul persoană fizică nici în privința unui schimb de locuință, nici în privința acceptului pentru demolarea părții ce îi revine CN CFR, a fost necesară revenirea la varianta inițială de realizare a segmentului de drum, fapt ce implică aprobarea devizului actualizat.
Ultima modificare: 12.03.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu