“START PENTRU AFACEREA TA! – REGIUNEA SUD-MUNTENIA”, UN NOU PROIECT PENTRU DEZVOLTAREA SPIRITULUI ANTREPRENORIAL

Cei care doresc să își lanseze propria afacere dar nu dețin cunoștințele antreprenoriale necesare și nu dispun de fonduri suficiente au o nouă oportunitate prin proiectul “Start pentru afacerea ta! – Regiunea Sud Muntenia”.

Proiectul este derulat de Asociația Patronatul Tinerilor Întreprinzători din România (PTIR) în parteneriat cu Agenția pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia și se adresează persoanelor fizice cu reședința sau domiciliul în Regiunea de Dezvoltare Sud Muntenia (mediul urban sau rural), care intenționează să înființeze o afacere non-agricolă în mediul urban și se încadrează în una din categoriile:

– șomer indemnizat/neindemnizat

– persoană inactivă

– angajat

Persoană care desfășoară o activitate independentă (ex. PFA, II, IF, PFI, profesii liberale)

Ce oferă proiectul?

– Cursuri de competențe antreprenoriale certificate ANC, organizate în fiecare județ din Regiunea Sud-Muntenia, cu participarea a 336 persoane care vor învăța să întocmească planuri de afaceri și își vor îmbunătăți capacitatea de a recunoaște și de a exploata oportunitățile de dezvoltare a unor afaceri noi;

– Finanțare nerambursabilă de maxim 40.000 de euro pentru 42 de planuri de afaceri selectate în urma organizării competiției de planuri de afaceri;

– Stagii de practică în întreprinderi reale organizate pentru cei 42 de viitori antreprenori, în scopul dobândirii de abilități practice în domeniul în care vor demara noua afacere;

– Servicii de consiliere, consultanță antreprenorială și mentorat în scopul consolidării și punerii în aplicare a celor 42 de planuri de afaceri finanțate prin intermediul proiectului;

– Servicii personalizate de sprijin a celor 42 de întreprinderi nou-înființate în vederea dezvoltării și menținerii pe piață.

Cum se realizează înscrierea în proiect?

Persoanele interesate trebuie să descarce METODOLOGIA DE SELECȚIE A GRUPULUI ȚINTĂ publicată pe www.ptir.ro și www.adrmuntenia.ro și să transmită dosarul de candidatură urmând pașii descriși în metodologie. La nivelul județului Giurgiu este deschis Biroul de recrutare Giurgiu, cu următoarele date de contact:

ADRSM – GIURGIU – Bd. Mihai Viteazu, nr. 4, Municipiul Giurgiu, județul Giurgiu, România

Contact: Andreea Dogaru

E-mail: programe@adrmuntenia.ro