A DOUA ETAPĂ DE DEZINSECȚIE TERESTRĂ LA GIURGIU

Giurgiu Servicii Publice S.A face cunoscut că în perioada 07.06.2018 -30.06.2018 se vor executa acţiuni de dezinsecţie terestră (etapa a II-a) pentru combaterea insectelor dăunatoare (ţânţari, căpuşe, etc.), pe raza municipiului Giurgiu.

Operaţiunile de dezinsecţie vor fi efectuate numai în cazul în care condiţiile meteorologice vor permite acest lucru, altfel acţiunea fiind reprogramată.

Pentru dezinsecţie se va folosi substanţa Solfac EW50, prin aerosoli, cu aparat portabil, omologată de Ministerul Sănătăţii, aceasta aplicându-se cu respectarea prevederilor legale de protecţie a mediului şi securitate a populaţiei.

Zonele în care se va efectua dezinsecţia sunt următoarele: zona Tineret, zona Oinac – şos. Bucureşti, str Decebal, zona centrală, bd. CFR, zona Istru, Steaua Dunării și Obor, zona Policlinică, parcurile de pe raza mun.Giurgiu (parc Tineret, parc Mihai Viteazu, parc Clopotari, parc Expoflora, parc Telefoane, Romarta, parcul Elevilor, spaţiile de joacă), zonele cu acumulări de apă şi vegetaţie abundentă.

Dezinsecția terestră se va face între orele 06.00 – 10.00 și 18.00 – 22.00, conform următorului program:

08 – 09 iunie – ZONA TINERETULUI (Tineret Sud, Tofan, Pasarela CF, bloc 60 Navrom, Gradiniţa nr. 9, PiaţaTineretului, Tineret Nord)
11 – 12 iunie – ZONA OINAC (Bld. 1 Decembrie 1918, Şcoala Generală nr. 6, Liceul Economic, blocuri Oinac, Parc Tineretului)
13 – 14 iunie – ZONA bld. BUCUREŞTI (Pasarela-Şos. Bucureşti, Piaţa Decebal, Negru Vodă, Şcoala Generală nr. 8, Parc Mihai Viteazul, Clopotari, bld. Clopotari, Zona LIDL, bld. MihaiViteazu, Primaria)
15 iunie – ZONA CENTRALĂ (Parc Alei, bld. Mareşal Foch, Parc Expoflora, Parc Telefoane, Romarta, CEC, Finanţe, Consiliul Judeţean, Petre Ghelmez, Zona Foişor, Şcoala Generală nr. 4, bld. CFR, Gradiniţa Prichindeii)
16 – 17 iunie – ZONA POLICLINICĂ (Policlinică, Parcul Elevilor, loc joacă Ramadan, şos. Sloboziei, str. Prunaru, Şcoala Generală nr. 2, Liceul Cartojan, Liceul Tudor Vianu, Liceul Nicolae Bălănescu, Gradiniţa Dumbrava Minunată)
18 iunie – ZONA ISTRU (Liceul de Chimie, Cartier Istru)
19 – 20 iunie – ZONA ANL-uri (Steaua Dunării, Obor, Port, Cimitirul Smârda, alte zone omise) + ZONA BAZINELOR/BĂLŢILOR.

Ultima modificare: 07.06.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul SITUAȚIA CAPTURĂRII CÂINILOR FĂRĂ STĂPÂN ÎN LUNA MAI