„VLAŞCA – FILE DE ISTORIE”, LA CEA DE-A XXIII-A EDIŢIE

La data de 5 iunie 2018, ora 10:00, la Inspectoratul Școlar Județean, a avut loc cea de-a XXIII-a ediţie a sesiunii „Vlaşca – file de istorie”, concurs-simpozion regional, ediţie dedicată Centenarului Marii Uniri, manifestare organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean şi de Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”.

Simpozionul a fost organizat în două secțiuni (secțiunea I: istoria românilor, istorie universală, geografie și secțiunea II: istorie/geografie locală și etnografie, științe socio-umane, didactică și metodică), iar participanții au fost în mare parte elevi și profesori.

Din cadrul Primăriei Municipiului Giurgiu, ca urmare a cercetării documentelor de arhivă în vederea realizării unor viitoare proiecte au fost prezentate în prima secțiune a simpozionului următoarele lucrări:

– „Ansamblul Eroilor între dorita restructurare și ocaziile pierdute”, consilier Emil PĂUNESCU;
– „Cartierul Fabricii de Zahăr – un model social în perioada postbelică”, arhitect șef Ioana Cătălina VĂRZARU și consilier Dana BILAȘCO;

– „Studiu istorico-urbanistic privitor la Școala Gimnazială Sf. Gheorghe”, consilier Dana BILAȘCO și consilier Emil PĂUNESCU.

În cadrul aceluiaşi eveniment a avut loc lansarea cărţilor „Mărturii documentare privind Marea Unire” a prof. univ. dr. Corneliu Mihail Lungu; „Nicolae Droc-Barcian pedagog, militant şi luptător pentru emanciparea naţională şi socială a românilor” a prof. univ. dr. Ştefan Păun şi vernisajul unei microexpoziţii dedicate acestei personalităţi giurgiuvene, realizată de Muzeul Judeţean „Teohari Antonescu” Giurgiu şi Colegiul Naţional „Ion Maiorescu”, sub coordonarea domnului Emil Păunescu.

În vederea studierii unor documente de arhivă, Primăria Municipiului Giurgiu a avut sprijinul Biroului Județean al Arhivelor Naționale, precum și al altor instituții ce dețineau informații cu privire la temele propuse. Implicarea specialiştilor Direcţiei Urbanism în aceste activităţi se înscrie într-o tradiţie de colaborare cu instituţiile de învăţământ şi cultură de pe raza municipiului, în beneficiul tuturor.

Ultima modificare: 12.06.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul A ÎNCEPUT DEZINSECȚIA TERESTRĂ – ETAPA A DOUA