ÎNCEP LUCRĂRILE LA PROIECTUL DE AMENAJARE A UNUI SECTOR AL CANALULUI SFÂNTUL GHEORGHE

Astăzi a fost dat ordinul de începere a lucrărilor pentru obiectivul de investiţii “Amenajarea unui sector al Canalului Sfântul Gheorghe în scopul îmbunătățirii conectivității în Euroregiunea Ruse – Giurgiu”, derulat în cadrul proiectului transfrontalier “Dezvoltarea fluviului Dunărea pentru o mai bună conectivitate a Euroregiunii Ruse-Giurgiu cu coridorul pan-european de transport nr. 7”.
Proiectul a fost depus și câștigat de primăriile Ruse (Beneficiar lider) și Giurgiu (Beneficiar 2) în cadrul Programului INTERREG V-A Romania-Bulgaria 2014-2020, Axa Prioritară 1 – O regiune bine conectată.
Bugetul total eligibil al proiectului este de 7.349.963,06 euro.
Pentru municipiul Giurgiu bugetul proiectului este de 3.005.073,37 euro, din care 2.744.533,37 euro reprezintă cheltuielile eligibile ale proiectului, suportat astfel:
– 2.332.853,36 euro (85%) – finanţare prin Fondul European de Dezvoltare Regională
– 356.789,34 euro (13%) – finanţare de la Bugetul de Stat
– 315.430,67 euro – contribuţia proprie a Primăriei Municipiului Giurgiu, din care 54.890,67 euro reprezintă 2% din valoarea eligibilă a proiectului, iar 260.540,00 euro reprezintă cheltuieli neeligibile ale proiectului

Lucrările de construcţie din municipiul Giurgiu vor conţine următoarele obiecte:
• Cheu
• Platformă portuară
• Rampă de ridicare ambarcaţiuni
• Clădire administrativă şi împrejmuire
• Zona reparaţii nave
• Platforma de andocare
• Apuntamente
• Drumuri, parcări şi spaţii verzi
• Amenajare peisagistică.
Contractul multianual de lucrări (inclusiv servicii de proiectare, servicii de asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţia lucrărilor de construcţie) a fost semnat în data de 29 mai 2018, la inceputul lunii august au fost receptionate serviciile de proiectare, iar autorizația de construire a fost eliberată luna aceasta.

Ultima modificare: 18.10.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ACȚIUNEA DE BLOCARE A AUTOVEHICULELOR PARCATE NEREGULAMENTAR