PROIECTE PENTRU AMENAJAREA DE SPAȚII DE AGREMENT PE CANAL CAMA – ZONA MEDIANĂ ȘI ADIACENT VERIGA

Alte două proiecte pe care municipalitatea Giurgiu urmează să le depună spre finanțare în cadrul Axei prioritare 4 a Programului Operațional Regional 2014-2020, Prioritatea de investiții 4.2 – Realizarea de acțiuni destinate îmbunătățirii mediului urban, revitalizării orașelor, regenerării și decontaminării terenurilor industriale dezafectate, reducerii poluării aerului și promovării măsurilor de reducere a zgomotului vizează amenajarea de spații de agrement pe Canal Cama – Zona mediană și adiacent Veriga.

Obiectivele proiectului “Amenajare spațiu de agrement pe Canal Cama – Zona mediană” sunt:

– Creare zonă de agrement și petrecere a timpului liber

– Defrișarea vegetației existente

– Acțiuni de modelare a terenului

– Amenajarea spațiului verde (plantarea cu plante perene, gazonarea suprafețelor, inclusiv plantare arbori și arbuști)

– Crearea de facilități de petrecere a timpului liber

– Dotare cu mobilier urban

– Instalare sisteme de supraveghere video

– Racordarea la utilitățile publice

– Pasarelă peste Canal

– Tiroliana peste Canal

– Scenă plutitoare

– Foișoare de observare

Valoarea totală estimată a proiectului inclusiv TVA este de 27,5 mil. lei.

Pentru spatiul de agrement adiacent zonei Veriga sunt prevăzute următoarele activități:

– Creare zonă de agrement și petrecere a timpului liber

– Defrișarea vegetației existente

– Acțiuni de modelare a terenului

– Realizarea aleilor pietonale

– Crearea de facilități de petrecere a timpului liber

– Dotare cu mobilier urban

Valoarea totală estimată a proiectului inclusiv TVA este de 13,5 mil. lei.

Termenul limită de depunere a proiectelor este 10 noiembrie 2018.

Ultima modificare: 29.10.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ANUNȚ