Persoanele juridice din municipiu care arborează steagul României pe perioada întregului an calendaristic pe clădirile nerezidențiale aflate în proprietate/concesionare/închiriere vor beneficia de o reducere de 1% a impozitului pe clădiri.
Măsura a fost adoptată de municipalitate în ședința ordinară a Consiliului Local din luna decembrie a acestui an cu scopul de a încuraja respectul față de însemnele naționale și va intra în vigoare începând cu data de 1 ianuarie 2019.
În categoria clădirilor nerezidențiale sunt incluse acele clădiri care sunt folosite pentru activități administrative, de agrement, comerciale, de cult, cultură, educație, financiar-bancare, industriale, de sănătate, sociale, sportive, turistice, precum și activități similare indiferent de utilizare și/sau denumire, fără ca acestea să intre în categoria clădirilor rezidențiale.
Pentru a beneficia de această reducere, persoanele juridice trebuie să depună la sediul Direcției de Impozite și Taxe Giurgiu, până cel târziu 31 martie a anului de referință, o declarație pe proprie răspundere însoțită de două fotografii ale clădirii cu steagul arborat.
Drapelul trebuie să fie arborat pe toată perioada anului calendaristic, să aibă o dimensiune minimă de 135 cm/90 cm și să nu fie deteriorat sau decolorat.
Ultima modificare: 27.12.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu