AU FOST CONFIRMATE DOUĂ FOCARE DE PESTĂ PORCINĂ AFRICANĂ ÎN LOCALITATEA GIURGIU ȘI LOCALITATEA PIETRIȘU

În localitatea Giurgiu și în localitatea Pietrișu, comuna Găujani, județ Giurgiu în 2 exploatații nonprofesionale a fost confirmată pesta porcină africană. În județul Giurgiu, la data de 3 iulie 2019, evoluează 16 focare de PPA la porcii domestici și 20 de cazuri de PPA la porcii mistreți în 6 fonduri de vânătoare.
Ca urmare a confirmării pestei africane porcine, în data de 2 iulie 2019, în localitatea Giurgiu au fost întreprinse măsuri de ucidere, ecarisare, dezinfecție și au fost instaurate zonele de protecție și supraveghere după cum urmează:
– o zonă de protecție în jurul focarului, de minim 3 km, pe raza localității Giurgiu
– o zonă de supraveghere în jurul focarului, de minim 10 km, care include și zona de protecție, pe raza localităților Daia, Frătești, Remuș, Cetatea, Bălănoaia, Braniștea, Oinacu, Slobozia, Bălanu Ghizdaru și Oncești
De asemenea, în urma confirmării pestei porcine africane, în data de 2 iulie 2019, în localitatea Pietrișu, comuna Găujani au fost întreprinse măsuri de ucidere, ecarisare, dezinfecție și au fost instaurate zonele de protecție și supraveghere după cum urmează:
– o zonă de protecție în jurul focarului, de minim 3 km, pe raza localităților Pietrișu, Găujani și Pietroșani în județul Teleorman
– o zonă de supraveghere în jurul focarului, de minim 10 km, care include și zona de protecție pe raza localităților: Cetățuia, Vedea și Bujoru din județul Teleorman.

Ultima modificare: 18.08.2022 – 14:09 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ECHIPA SF. PETRU ESTE CÂȘTIGATOAREA COMPETIȚIEI ”DESCOPERĂ ROWMANIA”