Ziua Imnului Național al României a fost marcată și la Giurgiu în prezența autorităților locale și județene. Activitățile dedicate acestui eveniment au fost desfășurate în Piața Tricolorului din fața Primăriei.
După întâmpinarea oficialităților locale și județene, primarul Nicolae Barbu, vicepreședintele Consiliului Județean Lucian Corozel, și Ionuț Gabriel Preda din partea Instituției Prefectului Giurgiu, a fost oficiată o slujbă de rugă și închinare pentru poporul român.Alocutiunile de deschidere privind semnificația evenimentului și a simbolisticii versurilor Imnului Național au fost urmate de intonarea Imnului “Deșteaptă-te Române” de catre Orchestra Valahia a Centrului Cultural “Ion Vinea”.
Evenimentele dedicate acestei zile au culminat, ca de fiecare dată, cu defilarea Gărzii de Onoare.
Ultima modificare: 18.08.2022 – 14:09 de către Primăria Giurgiu