DREPT LA REPLICĂ

În publicația online ”Opinia Giurgiuveanului” de marți, 04.01.2022, a fost publicat, sub semnătura domnului Ion Diaconescu, articolul Ce făcuși cu banii de la Guvern, don’ primar? Inchiseși școlile?, articol ce conține o serie de inexactități și informații false ce aduc prejudicii de imagine Primăriei Municipiului Giurgiu ca instituție aflată în slujba cetățeanului, dar și primarului Adrian Anghelescu.

Prin urmare, a fost transmis spre publicare următorul

DREPT LA REPLICĂ:

Pentru o bună înțelegere a situației financiare în care se află Primăria Giurgiu și care, împreună cu majorările neprognozate din ultima vreme din piața energiei duc la probleme grave ce trebuie gestionate cu minimum de risc și maximum de eficiență, așa cum este încălzirea în școli și decizia temporară de reluare a cursurilor în sistem online, vă prezint mai jos, o serie de date concrete.

Primăria Municipiului Giurgiu plătește zilnic pentru încălzirea în unitățile de învățământ 1,8 miliarde lei vechi, pentru a păstra același reper ca cel folosit în articolul menționat, respectiv leul vechi (în lei noi fiind vorba de180.000 lei). În condițiile în care aprobarea subvenției gigacaloriei pentru populație a fost făcută anterior majorărilor survenite în piața energetică, municipalitatea s-a văzut în postura de a solicita ajutor de la Guvern, așa cum s-a și întâmplat, inclusiv în ultima zi calendaristică a anului precedent, pe motiv că plata gazului pentru agentul termic este matematic imposibilă cu resursele financiare actuale ale Primăriei Giurgiu.

În ceea ce privește exactitatea sumelor primite de la Guvern de la preluarea mandatului și pentru o informarea corectă, completă și edificatoare, vă prezint mai jos situația completă:

1. OUG 201/23.11.2020 – 5.085.225 lei, sume din care au fost făcute plăți restante către constructori, furnizori de servicii publice;

2. HG 1040/04.12.2020 – 5.000.000 lei pentru plata energiei termice din sistemul centralizat (gaz în sezonul trecut);

3. HG 1044/04.12.2020 – 4.700.000 lei, bani pentru plata însoțitorilor persoanelor cu handicap;

4. HG 1100/17.12.2020 – 2.000.000 lei, cheltuieli de funcționare;

5. HG 350/25.03.2021 – 7.037.000 lei, popriri din contracte de salubritate “moștenite” pentru Girexim, Financiar Urban și Rosal (patru executări silite);

6. HG 1088/06.08.2021 – 5.000.000 lei, cheltuieli curente și de capital, din cele 22.400.000 lei solicitate;

7. HG 1217/11.11.2021- 3.681.000 lei, sume defalcate din TVA pentru agentul termic;

8. HG 1249/ 12. 2021, 5.000.000 lei din fondul de rezervă, pentru plăți restante și arierate.

Așadar, vorbim de 3.681.000 lei cu destinație clară- agent termic în acest sezon, nu de “110 miliarde de lei vechi) numai pentru plata încălzirii orașului”, așa cum precizați în articolul mai sus menționat, motiv pentru care am scris în introducere că este un ”articol care conține o serie de inexactitati și informații false”. Pe de altă parte, cunoașteți foarte bine situația datoriilor găsite la preluarea mandatului și unde ne aflăm astăzi, cu plata acestora.

Cu privire la indolența, lipsă de preocupare și empatie cu giurgiuvenii la care faceți referire, permiteți-mi domnule Diaconescu să consider că uzați cuvinte cu o profundă încărcătură a căror demonstrație duce în derizoriu până și sensul pe care îl au, dovada de preocupare și empatie fiind cu adevărat o “sarcină” pe care o am zilnic “inclusă în fișa postului”, dacă îmi este permis acest artificiu lingvistic.

În legătură cu declarațiile domnului viceprimar Silviu Dumitrescu sau ale oricărei alte persoane aflate în aparatul propriu sau din Executiv care nu are atrbuții de comunicare în relația cu presa și nici delegare să o facă, vă informez că nu mi le asum și vă sfătuiesc să vă informați din surse oficiale, site-ul instituției, pagina oficială sau să le solicitați, așa cum am convingerea că știți să o faceți, conform legii, prin purtătorul de cuvânt, Georgiana Saltelechi. Tot aici, menționez că apreciez sprijinul parlamentarilor giurgiuveni, dar că nu îmi asum, nici în acest caz, comunicările oficiale sau neoficiale ale acestora.

Conchid prin a vă spune că în continuare mizez pe sprijin guvernamental pentru deblocarea acestei situații nefericite și îmi exprim speranța că, poate în urma acestei intervenții, reconsiderați declaratiile de “explicații aiuritoare, presărate cu inexactități, pe alocuri cu minciuni, ba chiar și cu acuzații voalate” de care mă făceați vinovat în materialul menționat.

În speranța că o să dați dovadă de profesionalism și bună credință, pentru o justă informare, vă rog să publicați acest drept la replică și să contactați purtătorul de cuvânt al instituției ori de cate ori aveți nelămuriri sau informații incomplete care v-ar prejudicia corectitudinea sau veridicitatea unui punct de vedere cu privire la orice subiect legat de Primăria Giurgiu.

Adrian ANGHELESCU

Primarul Municipiului Giurgiu

Ultima modificare: 06.01.2022 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul PROGRAMUL MANIFESTĂRILOR DEDICATE „ZILEI DE BOBOTEAZĂ”, JOI 6 IANUARIE 2022