Cosirea ierbii și dezinsecția terestră continuă conform planificării

Potrivit planului de activitate săptămânal, societatea Giurgiu Servicii Locale a început săptămâna cu activitățile de cosire a ierbii în mai multe zone ale municipiului.

Astfel, în ultimele trei zile, echipele din cadrul societății au desfășurat acțiuni de cosire pe șoseaua București (tronson post control-Remuș), în spațiile verzi adiacente

ITM, ANAF, Petre Ghelmez, în cartierul Istru și pe strada Nicolae Titulescu. De asemenea, au fost trasate marcaje transversale și longitudinale pe șoseaua Alexandriei.

Nu în ultimul rând, conform devizului emis de APDF, societatea Giurgiu Servicii Locale a montat băncile adiacente Portului.

În paralel cu activitățile de toaletare a spațiilor verzi, Giurgiu Servicii Publice, desfășoară în această săptămână activitățile de dezinsecție programate, respectiv :

18 mai 2022, interval orar 07:00-15:00 va fi efectuată tratarea subsolurilor inundate cu larvicid Biotrin Plus în cartierele București, Istru și Aleea CFR.

19 mai 2022, interval orar 07:00-15:00, va fi realizată tratarea subsolurilor inundate cu larvicid Biotrin Plus, în cartierele Decebal, Negru-Vodă (zona Milan – 240 G și Clopotari)

19 mai 2022, interval orar 21:00-24:00, vor fi tratate cu insecticidul Amplat, prin sistemul de împrăștiere soluție lichidă, prevazut cu tun de pulverizare, spațiile verzi din zonele:

bd-ul 1907, bd-ul I.C. Brătianu, bd-ul Nicolae Titulescu, șoseaua Sloboziei, str. Uzinei, cartier Policlinica (intersecție 23 August – sens giratoriu Teatrul de Vară), șoseaua Alexandriei,

str. Ramadan, șoselele Ghizdarului și Bălănoaiei.

20 mai 2022, interval orar 07:00-13:00, vor fi tratate cu insecticid Amplat prin pulverizare cu atomizoare, spațiile verzi aferente parcurilor Alei, Elevilor, Regina Maria,

Turnul Ceasornicului, Catedrală, Mihai Viteazul, Clopotari, Tineretului, CF Tineretului Nord, Tipografie.

În funcție de condițiile meteorologice, activitățile pot fi sistate și reprogramate.

Ultima modificare: 18.05.2022 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ANUNȚ