LUCRURILE BUNE SE FAC DE OAMENI, CU OAMENI ȘI PENTRU OAMENI

În fiecare zi consilierii primarului Adrian Anghelescu se află în unitățile de învățământ giurgiuvene, liceale și gimnaziale, alături de elevi, profesori, consilierii unităților de învățământ dar și alături de părinți.
Întâlnirile cu elevii, profesorii dar și cu părinții, au ca scop conștientizarea, transmiterea puterii de a spune ”NU” dar și cunoașterea fenomenelor antisociale ce pot apărea în rândul elevilor, precum și cauzele și rezultatele tragice la care pot fi supuși în urma abordării acestor atitudini nocive.
În toate cele 232 de întâlniri efectuate la fiecare clasă, la orele de dirigenție, la care au participat profesorii și consilierii unităților de învățământ, activitățile s-au desfășurat sub forma unor dezbateri libere cu elevii pentru a-i determina să fie deschiși, să implementeze mesajele transmise de către consilieri și să conștientizeze pericolele la care se pot expune atunci când sunt vulnerabili și nu au puterea de a spune ”NU” tuturor atitudinilor antisociale care pot apărea în unitățile de învățământ precum și în apropiere de acestea.
Au fost dezbătute cauzele dar și consecințele dramatice ale consumului de droguri, violenței școlare, traficului de persoane, precum și alte atitudini antisociale ce pot apărea în mediul școlar, fiind pus un accent deosebit pe activitățile prevenire.
Atunci când a fost posibil, la întâlniri au participat și primarul Adrian Anghelescu, viceprimarul Ionel Muscalu și viceprimarul Marian Damian, mesajul fiind de fiecare dată același, ca elevii să rămână aproape de părinți și profesori, acestea fiind principalele persoane care cultivă la educația lor pentru un viitor mai bun, mai frumos, copiii reprezentând și viitorul comunității giurgiuvene.
Acest proiect educativ-preventiv, inițiat și susținut de către primarul Adrian Anghelescu, are ca scop creșterea gradului de conștientizare în rândul elevilor privind riscurile la care se pot supune atunci când au anumite slăbiciuni în fața unor atitudini antisociale, dar și crearea unui mod deschis de dialog între elevi, părinți, profesori, instituții, autorități, pentru identificarea și îndepărtarea tuturor factorilor care ar putea să perturbe dezvoltarea adolescenților.
”DOAR ÎMPREUNĂ VOM FI MAI PUTERNICI”
👎Spune NU violenței în școli!
❌Spune NU drogurilor!
‼️Indiferența crează dependență!