Proiectul MEPAM a ajuns la final

Proiectul „Mecanisme și proceduri administrative moderne în Primăria Giurgiu (MEPAM)” se apropie de final, astfel că echipa de proiect  a organizat marți, 24 octombrie 2023, o conferință de final la care au participat circa 100 de persoane.

Evenimentul a reunit așadar echipa de proiect din cadrul Primăriei Giurgiu, a Integrisoft, firma care a dezvoltat aplicațiile, reprezentanți ai autorităților publice locale și județene, societății civile, beneficiari.

Au fost prezenți, in calitate de invitați si cei doi viceprimari ai municipiului Giurgiu, Marian Damian si Ionel Muscalu, ambii vorbind despre importanța digitalizării serviciilor publice, a modernizării acestora și nu în ultimul rând a profesionalizării personalului, instruirii adecvate pentru a răspunde nevoilor cetățenilor, fie la noile tehnologii și instrumente, fie la procedurile clasice.În cadrul conferinței de final a fost făcută o prezentare detaliată a proiectului, obiective, rezultate, indicatori, aplicații disponibile astăzi grație implementării acestui proiect.

„Mecanisme și proceduri administrative moderne în Primăria Giurgiu (MEPAM)”cod MySMIS 126535/cod SIPOCA 564, a fost finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014 – 2020, CP10/2018  derulat de Primăria Giurgiu din decembrie 2018 și care urmează să se finalizeze luna viitoare.

Obiectivul general a constat în modernizarea mecanismelor și procedurilor administrative la nivelul Municipiului Giurgiu, în vederea creșterii capacității instituționale privind fundamentarea deciziilor și planificare strategică pe termen lung, precum și reducerea birocrației, prin implementarea și susținerea de măsuri de simplificare, atât din perspectiva back-office, cât și din perspectiva front-office, pentru serviciile furnizate către comunitate.

Ultima modificare: 25.10.2023 – 15:38 de către Administrator

Anteriorul Controalele la posesorii de câini și informarea cetățenilor continuă