Zilele Europene ale Patrimoniului 2023 continuă și astăzi 22 septembrie 2023

Cea de-a doua zi din cadrul evenimentului ”Zilele Europene ale Patrimoniului 2023” a debutat la Biblioteca Județeană ”I.A.Basarabescu” din strada Ștefan cel Mare cu festivitatea de atribuire a denumirii DAN MUCENIC Secției de Imprumut Carte pentru Copii. La eveniment au fost invitați toți cei care au ajutat alături de Dan Mucenic la reabilitarea sediului, angajați ai biblioteci, dar și alți giurgiuveni care au adus la acea vreme o contribuție esențială.
Activitățile au continuat pe esplanada Teatrului ”Tudo Vianu”, acolo unde a avut loc deschiderea oficială a Târgului de Carte cu tematică enciclopedică. Atmosfera a fost întreținută de majoretele și fanfara Centrului Cultural ”Ion Vinea”.
Alături de nume sonore, precum Octavian Ursulescu, Ileana Popovici, au fost invitați si reprezentanții administrațiilor publice locale și județene, din partea primăriei municipiului Giurgiu fiind prezent viceprimarul Ionel Muscalu.

Ultima modificare: 22.09.2023 – 13:40 de către Administrator

Anteriorul Ziua Independenței Bulgariei