Începând cu data de 08.06.2023, în intervalul orar 05.30-10.00, Giurgiu Servicii Publice va efectua activităţi de pulverizare aeriană (etapa a-I-a), pentru combaterea insectelor dăunătoare: ţânţari, căpuşe, muşte etc. Pulverizarea se face pe o suprafaţă de 1.500 hectare din aria administrativ teritorială a municipiului Giurgiu (intravilan şi extravilan), după următorul program:
• 08.06.2023, între orele 05.30-10.00, se vor efectua patru zboruri de pulverizare substanţă biocid AMPLAT( substanţă activă CYPERMETHRIN 93%, TETRAMETRIN 92% şi PIPERONIL BUTOXIDE 90;
• 09.06.2023, între orele 05.30-10.00, se vor efectua trei zboruri de pulverizare substanţă biocid AMPLAT( substanţă activă CYPERMETHRIN 93%, TETRAMETRIN 92% şi PIPERONIL BUTOXIDE 90;
• 10.06.2023, între orele 05.30-10.00, se vor efectua două zboruri de pulverizare, un zbor pulverizare substanţă biocid AMPLAT (substanţă activă CYPERMETHRIN 93%, TETRAMETRIN 92% şi PIPERONIL BUTOXIDE 90 şi un zbor de pulverizare substanţă biocid VECTOBAC WG (larvicid biologic selectiv care acţionează prin ingestie pentru combaterea larvelor de ţânţari într-o varietate de habitate), substanţă activă BACILLUS THURINGIENSIS ISRAELENSIS 37.4%.
Pentru o mai bună eficiență, se va interveni și de la sol prin pulverizare cu aparate portabile, atomizoare, termonebulizatoare, pompe de stropit electrice, dar și cu un sistem de împrăștiere soluție lichidă prevăzut cu tun de pulverizare, cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației.
Pentru ambele activități (dezinsecția terestră și aeriană) se vor folosi următoarele biocide:
– VECTOBAC WG este un larvicid (biocid) biologic selectiv care acţionează prin ingestie pentru combaterea larvelor de ţânţari într-o varietate de habitate. Vectobac WG poate fi aplicat pe suprafeţe populate de peşti şi alte vietăţi acvatice, dar și pe suprafețe populate de plante, deoarece nu este dăunător acestora și nu le afectează în niciun fel, după cum reiese și fișa de securitate și avizul nr. FR-2015-0038, acordat de Ministerul Sănătății – Comisia Națională pentru Produse Biocide.
Se utilizează pe orice suprafață de apă unde țânțarii se înmulțesc, sau este cunoscută ca fiind un habitat pentru larvele de țânțari, având o acțiune de la 2 până la 7 zile de la aplicare.
– BIOTRIN PLUS este un insecticid (biocid) concentrat emulsionabil pentru combaterea insectelor zburătoare și târâtoare, avizat de Ministerul Sănătății – Comisia Națională pentru Produse Biocide –Nr. 3226BIO/18/12.24.
Efectul BIOTRINULUI se face resimțit la câteva ore după aplicare și are remanență de cateva saptamani (3-4) pe suprafețele tratate, în funcție de frecvența și metoda de curățenie.
– AMPLAT este un insecticid (biocid) cu acțiune împotriva populațiilor de insecte dăunatoare ce afectează sănătatea publică și de asemenea este avizat de Ministerul Sănătății – Comisia Națională pentru Produse Biocide – Nr. 645BIO/18/12.24. Amplatul este eficient pe o perioadă îndelungată de timp, manifestându-se până în a 28-a zi după aplicare.
Substanțele se aplică cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației.
Aceste operațiuni de dezinsecție vor fi efectuate numai în cazul în care condițiile meteorologice ne permit acest lucru, altfel acțiunile vor fi reprogramate.
Pe această cale rugăm crescătorii de albine (apicultorii) să ia măsurile necesare privind protecția familiilor de albine împotriva intoxicațiilor, astfel încât să poată proteja albinele prin închiderea sau îndepartarea stupilor în intervalul de timp specificat, în caz contrar Primaria Municipiului Giurgiu si Giurgiu Servicii Publice S.A., sunt absolvite de orice responsabilitate.

Ultima modificare: 07.06.2023 – 13:32 de către Administrator

Anteriorul 1 iunie, Ziua Copilului la Giurgiu (video)