În perioada 8-10 iunie 2023, în intervalul orar 06:00-10:00, Giurgiu Servicii Publice S.A. va efectua activități de pulverizare aeriană (etapa a-I-a), pentru combaterea insectelor dăunatoare (țânțari, căpușe, muște, etc.), pe o suprafață de 1500 ha din aria administrativ teritorială a municipiului Giurgiu (intravilan și extravilan).
Pentru o mai bună eficiență, se va interveni și de la sol prin pulverizare cu aparate portabile, atomizoare, termonebulizatoare, pompe de stropit electrice, dar și cu un sistem de împrăștiere soluție lichidă prevăzut cu tun de pulverizare, cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației.
Pentru ambele activități (dezinsecția terestră și aeriană) vor fi folosite următoarele biocide:
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
![➡️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t9e/1/16/27a1.png)
Substanțele vor fi aplicate cu respectarea prevederilor legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației.
Operațiunile de dezinsecție vor fi efectuate numai în cazul în care condițiile meteorologice permit, altfel acestea vor fi reprogramate.
Pe această cale rugăm crescătorii de albine (apicultorii) să ia măsurile necesare privind protecția familiilor de albine împotriva intoxicațiilor, astfel încât să poată proteja albinele prin închiderea sau îndepartarea stupilor în intervalul de timp specificat, în caz contrar Primaria Municipiului Giurgiu si Giurgiu Servicii Publice S.A., sunt absolvite de orice responsabilitate.
Ulterior, în conformitate cu prevederile Ordinului Ministerului Mediului nr. 68/1992, pentru a evita crearea unui disconfort pentru familiile de albine, apicultorii vor fi anunțați cu privire la orele exacte de intervenție.
Foto arhivă
Ultima modificare: 30.05.2023 – 16:27 de către Administrator