Parcul Piața Sfântul Gheorghe a intrat într-un amplu proces de reamenajare și reabilitare

Societățile subordonate Consiliului Local, respectiv Giurgiu Servicii Locale, Giurgiu Servicii Publice și Giurgiu Construcții Edilitare conlucrează în această perioadă în vederea reamenajării și reabilitării Parcului Piața Sfântul Gheorghe.
Concret, Giurgiu Servicii Locale se va ocupa de amenajarea peisagistică ce constă în toaletarea copacilor, tunderea gardului viu și plantarea florilor, angajații Giurgiu Servicii Publice vor amplasa stâlpi de iluminat, iar societatea Giurgiu Construcții Edilitare va reabilita bordurile mari, trotuarele și va monta bănci.
Aceleași lucrări de amenajare peisagistică, iluminat și reabilitare vor fi realizate și în triunghiul unde este amplasat bustul lui Vasile Epurescu.
Parcul Piața Sfântul Gheorghe este unul dintre cele mai vechi parcuri din municipiul Giurgiu, care de-a lungul timpului a suferit mai multe modificări, locația având o valoarea istorică însemnată pentru comunitatea giurgiuveană.

Ultima modificare: 29.03.2023 – 13:19 de către Administrator

Anteriorul Exercițiu: Evacuare în caz de cutremur