Autoritățile din Giurgiu, prezente la manifestările organizate de primăria din Ruse cu ocazia Zilei Naționale a Bulgariei

Bulgaria a sărbătorit, vineri 3 martie 2023, Ziua Națională, marcând totodată 145 de ani de la eliberarea sa de sub ocupația otomană.
Pe data de 3 martie 1878, a fost semnat Tratatul de pace de la San Stefano, care a pus capăt războiului ruso-turc. 3 martie a fost declarată sărbătoare națională în anul 1990.
Cu acest prilej, primarul municipiului Giurgiu, Adrian Anghelescu și Ionel Muscalu, administratorul public au participat la manifestările organizate la Ruse.

Ultima modificare: 05.03.2023 – 20:34 de către Administrator

Anteriorul La multi ani, Bulgaria!