COMUNICAT DE PRESĂ PE LINIE DE EVIDENȚA PERSOANELOR

Direcția de Evidență a Persoanelor a municipiului Giurgiu reamintește cetățenilor că la împlinirea vârstei de 14 ani, minorul, însoţit de unul dintre părinţi sau, după caz, de reprezentantul său legal, are obligaţia să solicite, în termenul prevăzut de lege, eliberarea cărţii de identitate, prezentând la ghişeul serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor următoarele documente:
➡️cererea pentru eliberarea actului de identitate;
➡️certificatul de naştere, cu care se face dovada cetăţeniei române, original şi copie;
➡️actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal;
➡️certificatul de căsătorie al părinţilor sau, după caz, hotărârea judecătorească, definitivă şi irevocabilă, în cazul în care părinţii sunt divorţaţi, original şi copie;
➡️chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate;
Programul de lucru cu publicul al DEP Giurgiu este:
➡️primiri cereri și documente: de luni până vineri între orele 8.30 – 13.00; joi: 08.30-12.00 și 14.00-16.30, în baza programărilor efectuate online pe website-ul PRIMĂRIA GIURGIU.RO, platforma Programări carte de identitate;
➡️eliberări documente: luni, marți, miercuri între orele 13.00 – 16.30; joi 13.00 – 18.30.

Ultima modificare: 21.02.2023 – 12:52 de către Administrator

Anteriorul Comunicat de presă Giurgiu Servicii Locale