Moment istoric pentru vecinii din Ruse, Bulgaria

Primarul municipiului Giurgiu, Adrian Anghelescu și Ionel Muscalu, administratorul public al municipiului au participat, duminică 20 februarie 2022,

la ceremoniile organizate de administrația din Ruse, Bulgaria, cu prilejul împlinirii a 144 de ani de la eliberarea orașului Ruse.

Prezența delegației din Giurgiu a fost salutată atît de către primarul orașului Ruse, Pencho Milkov, cât și de către Înaltpreasfințitul Părinte Naum, Mitropolit de Ruse.

Evenimentul s-a desfășurat la Panteonul Eroilor Renașterii Naționale, monument osuar, care a fost ridicat în amintirea celor care au luptat pentru țara vecină.

Ceremonia a debutat cu alocuțiunile oficialităților din Ruse, urmată de un scurt moment artistic și s-a încheiat cu depunerea de coroane și buchete de flori.

Ultima modificare: 21.02.2022 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul ANUNȚ IMPORTANT