AU FOST RELUATE LUCRĂRILE ÎN PROIECTELE DE MODERNIZARE A STRĂZILOR

Primăria Giurgiu a demarat anul trecut două proiecte majore de investiții pentru asfaltarea a 111 străzi de piatră și pământ din zona de vest și nord vest a municipiului: “Modernizare ansamblu străzi situate în zona 1 a municipiului Giurgiu” prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2016-2020 II-(PNDL II), derulat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice și “Modernizare ansamblu străzi situate în zona 2 a municipiului Giurgiu” realizat din bugetul local. Ambele proiecte însumează, în lungime, circa 27 de kilometri.

Pentru ambele proiecte lucrările au fost demarate în vara anului trecut, cu prioritate pe străzile care nu necesitau canalizare pluvială. După sistarea pe perioada iernii, lucrările au fost reluate și spre sfârșitul săptămânii, începutul lunii martie, în funcție de condițiile meteo, va fi turnat asfalt acolo unde terenul este pregătit.

Reamintim că termenul de finalizare a celor două obiective de investiții este octombrie 2020.

Firmele care execută lucrările, ASOCIEREA SC KIRLIC GROUP SRL – SC G&M ROAD BUILDING ENGINEERING SRL și ASOCIEREA SC CERAMICA IMPEX SRL – SC HIDRO INTER SRL, au fost desemnate în urma licitației organizate de municipalitate în conformitate cu Legea 98/2016 privind achizitiile publice.

Procedurile de atribuire (licitații) a lucrărilor s-au desfășurat on-line, în SEAP, în urma publicării unui Anunt de participare simplificat.

Redăm mai jos câteva detalii legate de desfășurarea procedurilor de atribuire, informații ce se regasesc și pot fi vizualizate pe w.w.w. e-licitatie.ro:

Modernizare strazi – Zona 1

Proiectul are ca scop modernizarea a 58 de străzi din municipiul Giurgiu, fiind necesare lucrări la partea carosabilă, trotuare și lucrări de colectare și evacuare controlată a apelor pluviale

Valoare estimată: 13,949,796.64 RON

Procedura de atribuire: Procedura simplificata online într-o singură etapă, conform Legii 98/2016, privind achizitiile publice

Criteriu de atribuire: Prețul cel mai scăzut

Data limită de depunere a ofertelor: 06.03.2018, ora 15, SEAP

La procedură au participat următorii operatori economici:

1. ASOCIEREA SC ARA MARAB CONSTRUCT SRL – SC DRUMURI SI PODURI SA

2.ASOCIEREA SC CASILUC AGROFARM SRL – SC SMART ENERGY BUSINESS SRL; SC KIAT GROUP CONSTRUCT SRL – SUBCONTRACTANT SI TERT SUSTINATOR TEHNIC SI PROFESIONAL

3.SC CERAMICA IMPEX SRL; SC CONSIG SA – TERT SUSTINATOR TEHNIC SI PROFESIONAL

4.DELTA ANTREPRIZA DE CONSTRUCTII SI MONTAJ 93 SA

5.ASOCIEREA SC DSE CONSULTING SRL – SC FRASINUL SRL; SC STAR PRO CENTER INTL SRL – SUBCONTRACTANT

6.ASOCIEREA SC E.M. PRIME CONSTRUCT SRL – SC VIA STRADE IMPEX SRL

7.ASOCIEREA SC KIRLIC GROUP SRL – SC G&M ROAD BUILDING ENGINEERING SRL

Evaluarea ofertelor s-a derulat în perioada 06.03.2018 – 20.06.2018

Data încheierii contractului: 03.07.2018

Nu au fost formulate contestatii.

Câstigător: ASOCIEREA SC KIRLIC GROUP SRL – SC G&M ROAD BUILDING ENGINEERING SRL

Durata de executie a contractului: 32 de luni de la data menționată în ordinul de începere a lucrărilor, dar nu mai tarziu de 30.10.2020.

Modernizare străzi – Zona 2

Proiectul are ca scop modernizarea a 53 de străzi din municipiul Giurgiu, fiind necesare lucrări la partea carosabilă, trotuare și lucrări de colectare și evacuare controlată a apelor pluviale

Valoare estimată: 17,523,896.64 RON

Procedura de atribuire: Procedura simplificată online intr-o singură etapă, conform Legii 98/2016, privind achizițiile publice

Criteriu de atribuire: Prețul cel mai scăzut

Data limită de depunere a ofertelor: 23.03.2018, ora 15, SEAP

La procedură au participat următorii operatori economici:

1. ASOCIEREA SC CASILUC AGROFARM SRL –SC SMART ENERGY BUSINESS SRL SUBCONTRACTANT ȘI TERT SUSTINATOR SC KIAT GROUP CONSTRUCT SRL 2. ASOCIEREA SC CERAMICA IMPEX SRL – SC HIDRO INTER SRL

3. SC DELTA ANTREPRIZA DE CONSTRUCTII SI MONTAJ 93 S.A.

4. ASOCIEREA SC E.M. PRIME CONSTRUCT SRL –SC VIA STRADE IMPEX SRL 5. ASOCIEREA SC RAL CONSTRUCT DEVELOPMENT SRL SI SC FRASINUL SRL SUBCONTRACTANT NSC STAR PRO CENTER INTL SRL

6. ASOCIEREA SC HAND MADE CONSTRUCT SRL – HYDROSTROY AD

Evaluarea ofertelor s-a derulat în perioada 23.03.2018 – 29.06.2018

Data încheierii contractului: 11.07.2018

Nu au fost formulate contestatii.

Câstigător: ASOCIEREA SC CERAMICA IMPEX SRL – SC HIDRO INTER SRL

32 de luni de la data menționată în ordinul de începere a lucrărilor, dar nu mai târziu de 30.10.2020.

Ultima modificare: 18.08.2022 – 16:13 de către

Anteriorul AMENAJAREA MODERNĂ DE LA CANALUL SF. GHEORGHE CONTINUĂ