140 DE ANI DE LA UNIREA DOBROGEI CU ȚARA

Ziua de 14 noiembrie are o semnificaţie specială. La 14 noiembrie 1878, Regele Carol I proclama alipirea Dobrogei la patria-mamă, astfel că astazi, 14 noiembrie 2018, se împlinesc 140 de ani de la unirea Dobrogei cu ţara.

România a preluat administraţia Dobrogei de Nord de la Rusia în data de 14 noiembrie 1878, când trupele române au trecut Dunărea spre a lua în posesie noua provincie.
Într-o proclamaţie emisă pe data de 14 noiembrie 1878, cu ocazia alipirii Dobrogei, domnitorul Carol I garanta tuturor locuitorilor provinciei: „Voi de acum atârnaţi de un Stat, unde nu voinţa arbitrară, ci numai legea desbătută şi încuviinţată de naţiune hotăreşte şi ocârmuieşte. Cele mai sfinte şi mai scumpe bunuri ale omenirei: viaţa, onoarea şi proprietatea, sunt puse sub scutul unei constituţiuni pe care ne-o râvnesc multe naţiuni străine. Religiunea voastră, familia voastră, pragul casei voastre, vor fi apărate de legile noastre, şi nimeni nu le va putea lovi, fără a-şi primi legiuita pedeapsă“.

Ultima modificare: 14.11.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul 10 NOIEMBRIE – ZIUA ISTORICĂ A ORAȘULUI GIURGIU