PESTE 6000 DE VOLUNTARI ÎNSCRIȘI PÂNĂ ÎN PREZENT PENTRU ZIUA DE CURĂȚENIE NAȚIONALĂ

Au mai rămas mai puțin de două zile până la Ziua de Curățenie Globală (World Cleanup Day) – 15 septembrie, organizată la nivelul județului Giurgiu de echipa “Let’s Do It, Romania!”.

Până la această dată la nivel de județ s-au înscris peste 6000 de voluntari, iar numărul celor dornici să ia parte la această acțiune este în continuă creștere.

Municipalitatea se alătură și în acest an inițiativei de curățenie participând cu 150 de voluntari din cadrul Aparatului de Specialitate al Primarului, al direcțiilor și societăților aflate în subordine.

Obiectivul World Cleanup Day este de a mobiliza 5% din populația Globului pentru a produce o schimbare reală de comportament față de resurse și față de deșeurile generate. La nivel internațional, 150 de țări se unesc în această mișcare civică, în timp ce în România, Let`s Do It, Romania! și-a propus să mobilizeze 1 milion de voluntari.

Lista înscrierilor rămâne în continuare deschisă. Reamintim celor interesați principalele modalități de înscriere:

– pe site-ul www.letsdoitromania.ro

– pe paginile de Facebook Prietenii de langa tine și Atitudine Civica in Giurgiu sau Let’s do it, Giurgiu!

– la e-mail onglangatine@gmail.com sau giurgiu@letsdoitromania.ro

– la instituțiile implicate în cadrul acestei acțiuni

Ultima modificare: 13.09.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul TÂRG DE CARTE ORGANIZAT DE BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ I.A. BASSARABESCU